Svoboda

 

Svoboda… Co pro vás toto slovo znamená? Jaké jsou prvotní myšlenky, když si sami řeknete slovo SVOBODA?

Nikdy jsem se sama nad tímto více nezamýšlela. Prostě to šlo tak nějak mimo mě. V první řadě bych to před lety spojovala pouze se svobodou v partnerských vztazích. To, že je člověk sám, bez partnera, závazků. Jenže…

Jednou jsem byla na kurzu v centru Měsíčnice a Irenka, která zde vede většinu kurzů, které toto centrum nabízí, má přítelkyně, která mě doprovází mým životem již několik let mi řekla: „Zuzi, svoboda, toto je momentálně tvé aktuální téma, na které by ses měla zaměřit.“

Svoboda? Vůbec tomu nerozumím. Vždyť já se necítím, že bych nebyla svobodná.

„Jak to myslíš, Irenko? Jak jako svoboda? Já to moc nechápu.“

„No, svoboda v širokém slova smyslu. Tvá svoboda na všech úrovních.“

Na všech úrovních? Ona má svoboda ještě nějaké jiné úrovně? Byla jsem zmatená a nutilo mě to, zamýšlet se na tím i jinak, než jsem byla doposud zvyklá. Potřebovala jsem trochu navést, abych dokázala plně pochopit.

Dostala jsem od Irenky určité informace a postupně mi to vše začalo docházet a další „puzzle“ začaly zapadat.

Ano, na partnerské úrovni jsem byla sama „svobodná“, ale co tedy ty jiné úrovně? Jak tam to je? Co já? Jsem skutečně svobodná ve svém bytí, žití a rozhodování se sama za sebe? Nebo se podmaňuji nějakému vnějšímu vlivu, tlaku, ať už pramení od druhých osob nebo jen ze strachu selhání, odmítnutí? Nezůstávám někdy ještě uvízlá v minulosti? V situacích, které pro mě byly těžké, bolavé a smutné. Stále se k nim vracím v myšlenkách a stále mi tyto myšlenky vytváření nepříjemné emoce?

Pokud jste si na některou z těchto otázek odpověděli ANO, tak skutečně nejsme plně vnitřně svobodní. Stále se obáváme, že nám tu naši svobodu někdo může vzít, proto se držíme zpět, bojíme se otevřít srdce, pocítit lásku, zamilovat se a být s druhým člověkem v domnění, že pak plně ztratíme svou pomyslnou svobodu, ztratíme kontrolu sami nad sebou, nad svými pocity a děním svého života. Ale copak nám někdo může vzít něco, co nemáme? A pokud máme a skutečně jsme uchopili tu svou pravou svobodu uvnitř sebe, nikdo nám ji už nemůže vzít, pokud to my sami nedovolíme. Je potřeba se cítit nejdřív sami svobodni, pak nebude potřeba tlačit na toho druhého. Převzít plnou zodpovědnost za své životy a nečekat, že někdo něco odžije za nás.

Dnešní doba to krásně ukazuje. Je to těžký čas a je potřeba si ustát své vlastní názory, životní hodnoty. Co je pro nás důležité a co ne.

Říkají, udělejte to, protože pak budete moci to… a většina z nás se žene za touto pomyslnou svobodou, že pak to bude zase dobré a budeme moci vše, jako dřív. Ufff… už nikdy to nebude jako dřív, jelikož pokud se necháme ovládat a podlehneme tlaku vnějším vlivům, v podstatě tu svou svobodu ztrácíme, zavíráme naši duši do vězení a dobrovolně se stáváme oběťmi doby, která postrádá jakýkoliv větší smysl.

Každý máme svou svobodnou vůli rozhodnout se o svém životě. Buď chceme být oběť, která vždy bude jen ukazovat na druhé, že ti oni můžou za to, co prožíváme nebo můžeme být tvůrci svých vlastních životů a utvoříme si ho přesně tak, jak chceme my s láskou, radostí a bez závislosti na čemkoliv a kýmkoliv.

Vyberme si každý sám. 😊

Každý potřebujeme cítit tu svou svobodu. Já osobně ji potřebuji hodně, ale není to tak, že bych si nechávala otevřená vrátka, co kdyby náhodou, když to teď zpět naváži na partnerské vztahy. Když někoho miluji tou krásnou bezpodmínečnou láskou, nechci ho vlastnit, není to ani možné, protože láska nevlastní, nemá žádné podmínky, prostě si je a přijde, kdy se jí chce. Někdy až nečekaně a nezvaně. 😊 Ale v konečném důsledku jsme stejně všichni uvnitř sebe šťastní, že jí máme ve svém životě.

Tím, že sama nedokáži zůstat zavřená, ať už v pomyslné kleci, jelikož bych vždy hledala cestu ven, k útěku. Mám velkou potřebu nechat svou milovanou osobu dýchat, ponechat jí její křídla, aby vždy měla možnost vzlétnout a být sáma pro sebe, když to bude tak cítit. Stejně jako já. Každý to svým způsobem potřebujeme a pokud je mezi dvěma čistá láska bez hranic a plná vzájemná důvěra, je to vše o komunikaci, aby oba dokázali být spokojení spolu, užívat si jeden druhého a zároveň zůstali sami pro sebe svobodní.

To, že jsme ve vztahu s někým nám ještě naši svobodu nebere. Samozřejmě je to o vzájemných kompromisech tak, aby to bylo únosné pro oba a neubližovali si vědomě navzájem a tím vůbec nemám na mysli, že by každý měl mít ještě někoho jiného. Jen, aby měl volnost a svobodu vlastního já, rozvíjení se, dělat, co ho baví, co mu přináší radost a naplňuje jeho srdce a duši.

Miluji tuto svobodu svého já, že mám svobodnou vůli jít si svým životem, dle svého uvážení a nesu za to samozřejmě plnou zodpovědnost. Já, nikdo jiný. Pokud si toto sami sobě dovolíme pocítit, nikdo nám to nemůže vzít.

Tak pojďme sebrat veškerou odvahu, kterou máme ve svém srdci, roztáhněme křídla a leťme. Vyleťme nad obzor všeho, co nám brání být svobodní. Nechme to vše za sebou, je to minulost a pokud ji plně přijmeme, už nás nemusí tahat za nohu zpět, připomínat se a držet nás v pomyslné kleci vlastního vězení.

Vzleťme a užívejme si ten úžasný pocit lehkosti a leťme hledat svůj smysl života. Bez nalezení své vnitřní svobody to ale nepůjde.

Přeji nám všem svobodné srdce i duši naplněnou láskou.

Za Milujsukni Zuzka

 

Líbí se vám ženská témata. Líbilo by se vám, více pracovat se svou ženskou energií? Zde pár tipů jak na to:

Co takhle Milujsukýnka od nás

Jen si to představte, jak se vaše nová Milujsukýnka vlní kolem vás do rytmu vašeho kroku. Jak se v ní cítíte žensky. Jste bohyně. A tento pocit vám dělá radost a jste spokojené. Mrkněte na střihy našich Milujsukýnek .

Lákal by vás online kurz Na vlně ženství?

Těšit se můžeme na témata, která nám pomohou nalézt naši podstatu, vrátíme se ke své vnitřní síle a objevíme svou jinovou charakteristiku a až rozpoznáme nezměrné dary této energie, začneme ji využívat ve prospěch svůj i svého okolí. S kódem MILUJSUKNI10 získáváte slevu 10% na vše na eshopu Tvoříme srdcem.

Víte, že existují obrazy, které vás budou podporovat?

A mají je na eshopu Tvoříme srdcem. Jejich obrazy vnáší svým majitelům do života radost, lásku, zdraví, štěstí a spokojenost, ale také hojnost a klid. Podpoří je v jejich kreativitě, v hledání smyslu života či ve spolupráci a rodinné pospolitosti. S kódem MILUJSUKNI10 získáváte slevu 10% na vše na eshopu Tvoříme srdcem.

Kurzy v centrum rozvoje Měsíčnice, které vřele doporučujeme. Máme osobně vyzkoušené.

Je to škola, kde může začít vaše krásná cesta osobního rozvoje. Ženské kruhy, Vnitřní síla, Vnitřní bohyně, Můj zelený ráj, Obrázek osobního štěstí a mnoho mnoho dalších krásných a funkčních seminářů na vás v Měsíčnici čeká.